HNK VUKOVAR 1991
Duga je povijest igranja nogometa u Vukovaru. Prva nogometna lopta u Vukovar je stigla već sada davne 1907. godine, a donio ju je Đurica Mihajlović. U to vrijeme nije bilo organiziranog natjecanja, nisu se znala niti pravila igre osim da vratar jedini smije igrati rukom. Mladići su se okupljali na okolnim livadama i igrali rekreativno. Prvi nogometni kub osnovan je u proljeće 1911. godine i dobio je ime Sremac, a ubrzo nakon toga osniva se i NK Sparta.Na improviziranom igralištu na Sajmištu ova dva kluba odigravala su međusobne utakmice. Međutim, nakon nekoliko poraza NK Sparta se raspada i ostaje samo Sremac. Prvi svjetski rat prekida nogometne aktivnosti u Vukovaru, a odmah nakon rata obnavlja se nogometni klub Sremac, koji kao đački nogometni klub nije mogao biti registriran te je ponovo došlo do njegovog gašenja.
hnk vukovar 1991
1926. godine osniva se Radnički športski klub Sloga, ali je 1928. godine tadašnja vlast zabranila rad kluba, a 1929. godine svi članovi Sloge prelaze u NK Šparta pod kojim imenom klub djeluje do 1945. godine kad se vraća ime Sloga. 1968. godine dolazi do spajanja NK Sloga i NK Stjepan Supanc i klub nastavlja djelovati pod imenom Radnički nogometni klub Sloga. Godinu dana kasnije Sloga ulazi u viši rang – Slavonsku nogometnu zonu. Klub nastavlja s uzlaznom putanjom i 1971. godine postaje prvak i igra kvalifikacije za ulazak u drugu ligu, međutim u dvije kvalifikacijske utakmice Radnik iz Bijeljine je bio bolji i nakon toga dolazi do slabijih rezultata tako da 1976. godine Sloga ispada u općinsku nogometnu ligu gdje se natječe do 1980. godine kada ponovo ulazi u Slavonsku nogometnu zonu – Podravska skupina. Osnivanjem regionalne nogometne lige Sloga se od 1984. godine natječe u toj ligi i 1986. godine postaje član Republičke nogometne lige. Ubrzo 1988. godine Sloga osvaja prvo mjesto u Republičkoj ligi i ulazi u Međurepubličku ligu gdje se natječe jednu sezonu te se vraća u Republičku nogometnu ligu gdje se natječe do 1991. godine, a kada agresija na Hrvatsku i Domovinski rat prekidaju sva natjecanja.
Međutim, ljubav prema nogometu i voljenom Gradu, dovodi do toga da u Zagrebu u prosincu 1991. godine skupina ranjenih branitelja Vukovara, među kojima su bili nogometaši: Milan Žanko, Vladimir Gredelj, Josip Brač, Ivica Miše koji su izašli s konvojem iz okupiranog grada, uz pomoć Vladimira i Zdenka Ilečića, osnivaju NK Vukovar ’91. Budući da je ovo bio novoosnovan klub mogao je početi s natjecanjem iz najnižeg ranga. Stoga su vodstva Sloge i Vukovara ’91 predvođena predsjednicima Andrijom Čovićem i Milanom Žankom uz posredovanje predsjednika NSO Vukovar Zlatka Vrančića i povjerenika Vlade za općinu Vukovar Stjepana Willa, postigla dogovor i potpisali u srpnju 1992. godine Sporazum o spajanju ova dva kluba te da će klub ubuduće djelovati pod imenom Vukovar ’91. Klub je uključen u natjecanje 3. HNL Istok, a svoje utakmice kao domaćin igrao je u Slatini, što je predstavljalo problem budući da su svi igrači bili u progonstvu smješteni u Zagrebu i okolici. Nakon jedne sezone Vukovar ’91 zamrzava status, a igrači i uprava kluba pristupaju Nogometnom klubu Croatiji iz Bogdanovaca te još jednu sezonu zajednički nastupaju u 3. HNL Istok i potom prestaje aktivnost svih klubova do mirne reintegracije i povratka u Vukovar.